Kochane Mamusie, dziś omówimy Wasze prawa w ciąży, ujęte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu opieki okołoporodowej, który to "wzięliśmy na tapetę".😊

To, że same decydujecie o miejscu porodu - czy to szpital, czy to poza szpitalem - to już wiecie! Oczywista oczywistość. 😉

Jeśli zdecydujecie się rodzić w szpitalu, to powinno się Wam umożliwić zapoznanie się z tym miejscem. Niby miejsce jak miejsce ale dobrze abyście poznały go nieco od wewnątrz...chociaż raczej nie są to obiekty szczególnie piękne.

To, że możecie wybrać osobę sprawująca opiekę - czy to położna, lekarz położnik, lekarz oddziału neonatologicznego, czy pielęgniarka - to też już wiecie! Ta osoba właśnie opowie Wam o wadach i zaletach wybranego przez Was miejsca porodu.

To, że personel jest zobowiązany do respektowania Waszego świadomego udziału w podejmowaniu decyzji związanych z ciążą, porodem, połogiem i opieką nad noworodkiem- to też już Wiecie!

To o czym nie zapominajcie zanim zaczniecie rodzić to przygotowanie Planu Porodu. Są to Wasze oczekiwania przelane na papier😉 to taki "list otwarty" do personelu, w którym opisujecie jak chciałybyście być traktowane podczas porodu. Dołączcie go do dokumentacji przygotowanej do szpitala! W przygotowaniu planu może pomóc osoba sprawująca opiekę. Może on być modyfikowany bo Wasz stan zdrowia jak i potrzeby mogą się zmieniać w trakcie ciąży.

A to co przykładowo będzie zawierał, to:

1. Wasze oczekiwania wobec miejsca/warunków porodu (np. chce rodzić w sali pojedynczej, chcę aby w pokoju była toaleta, chcę nagrywać poród, i in.).

2. Info dot. osoby towarzyszącej (chciałabym aby towarzyszył mi mąż, zgadzam się/nie zgadzam się aby obecni byli studenci).

3. Samo przygotowanie do porodu (proszę o wykonanie lewatywy, ogolenie krocza).

4. Czas porodu (chcę być na bieżąco informowana o postępach porodu, chcę pić/jeść w trakcie porodu, nie wyrażam zgody na masaż szyjki macicy, nie wyrażam zgody na "chwyt Kristellera").

5. Wasze życzenia dotyczące:

*pozycji w trakcie porodu,

*możliwości korzystania z wanny/prysznica,

*możliwości korzystania z piłki, worka sako, drabinki i innych sprzętów,

*łagodzenia bólu (chcę/nie chcę znieczulenia zewnątrzoponowego),

*nacięcia krocza (chcę mieć napięte krocze, proszę chronić krocze aby uniknąć jego nacięcia),

*wywołania/stymulacji porodu.

6. Czas po porodzie (zależy mi, by towarzysząca mi osoba mogła przeciąć pępowinę, chciałabym, aby moje dziecko było u mnie na brzuchu w kontakcie „skóra do skóry” tak długo, jak będziemy tego potrzebowali).

7. Na sali (chcę, aby dziecko było cały czas ze mną w pokoju, zależy mi, aby kąpiel dziecka i inne czynności pielęgnacyjne oraz ewentualne badania i zabiegi odbywały się w obecności mojej lub ojca dziecka).

8. Dotyczące dziecka - Szczepienia (nie wyrażam zgody na szczepienie dziecka w pierwszej dobie, proszę, aby szczepienie dziecka odbyło się w obecności mojej lub ojca dziecka).

Życzę wszystkim wkrótce rodzącym Mamuśkom aby Wasze potrzeby ujęte w Planach Porodu były uwzględniane i respektowane. Aby nie okazały się tylko "czczymi życzeniami". 😊
Pamiętajcie, że macie swoje prawa i muszą być one respektowane, szczególnie w tak ważnym i jednocześnie pięknym dniu!

 

Prawa kobiet w ciąży.

02 kwietnia 2019
nocna niania wrocław

 

e-mail: biuro@nocnaniania.com

nocna niania wrocław, doradca laktacyjny wrocław, opieka poporodowa

WROĆ DO BLOGA

Znajdziecie nas też na:

Nocna Niania - Wrocław, Kraków, Poznań, Warszawa | Niania 24 i Doradca Laktacyjny / Wszelkie prawa zastrzeżone.